• PATRON SZKOŁY

• REGULAMIN WYBORU PATRONA SZKOŁY

Poprzez nadanie imienia szkoła: uzyskuje swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół, promuje osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania, pozyskuje do współpracy instytucje i osoby związane z patronem, może oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach reprezentowanych przez patrona, wzbogaca swoją obrzędowość związaną z patronem oraz nawiązuje współpracę ze szkołami o tym samym imieniu.

ZASADY WYBORU

Imię szkoły powinno nawiązywać do historii lub współczesności Polski, społeczności lokalnej, osiągnięć, ważnych kart z dziejów narodu. Kandydatem na patrona nie może być osoba, której imię nosi inna szkoła w gminie Stargard. W wyborach bierze udział cała społeczność lokalna (uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy lokalni). Terminy realizacji poszczególnych etapów wyboru patrona znajdują się w Procedurze Nadania Imienia Szkole Podstawowej w Strachocinie. Dyrektor wraz z zespołem koordynującym wyznacza osoby odpowiedzialne za realizację zadań szczegółowych.

WYBORY KANDYDATA

Uprawnionymi do zgłaszania kandydatów są wszyscy przedstawiciele:

- Samorządu Uczniowskiego

- Rady Rodziców

- Rady Pedagogicznej

- Rad Sołeckich naszych miejscowości, którzy w okresie 15 maja- 14 czerwca 2019 oddadzą swoją propozycję na karcie do głosowania (do pobrania w sekretariacie szkoły). Oddane głosy składamy w urnie mieszczącej się w holu szkoły. W dniach 17-19 czerwca przedstawiciele uprawnionych organów do głosowania wyłonią maksymalnie dwie kandydatury z największą liczbą głosów. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko lub nazwę kandydata na patrona z krótkim uzasadnieniem wyboru. Podpisane przez osoby uprawnione zgłoszenia należy złożyć u dyrektora szkoły w terminie określonym w procedurze. Dyrektor i zespół koordynujący przygotuje alfabetyczną listę zgłoszonych kandydatur, którą opublikuje na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej szkoły.

WYBORY PATRONA

Wybory patrona naszej szkoły odbyły się w 22 stycznia 2020 r. w godzinach 6.30 – 17.00. Do głosowania uprawnieni byli: nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice, absolwenci, mieszkańcy lokalnych miejscowości z obwodu szkoły. Wybory przeprowadziła komisja powołana przez dyrektora szkoły. Wybory przebiegały w sposób tajny, głos należało oddać osobiście. Głosujący otrzymali karty do głosowania, odbiór karty potwierdzali własnoręcznym podpisem. Głosować należało na jedną kandydaturę poprzez postawienie znaku X przy wybranym kandydacie. Komisja po zakończeniu głosowania dokonała podliczenia głosów. Wyniki głosowania zostały podane na stronie internetowej szkoły i na tablicy informacyjnej. Zatwierdzenie kandydata na patrona nastąpiło na wspólnym zebraniu Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

Zespół Koordynujący Wybór Patrona i Nadanie Imienia Szkole

W wyniku wyborów na patrona szkoły wybrano "Miłośników Przyrody". Procedura nadania imienia szkole trwa.