• PEDAGOG

(drugi i czwarty

czwartek w miesiącu)

POTRZEBUJESZ POMOCY?

• BIOFEEDBACK w naszej szkole!

• 26.01.2023 11:03

• BIOFEEDBACK w naszej szkole!

Trenuj swój mózg!

Wyobraź sobie, że siedzisz w wygodnym fotelu i patrzysz w ekran komputera. Widzisz tam pas startowy, a na nim olbrzymi samolot. Ty jesteś jego pilotem, ale nie siedzisz za sterem. Nie dotykasz też ani klawiatury komputera, ani joysticka. Twoje zadanie polega na poderwaniu do startu samolotu za pomocą… myśli. Niemożliwe? A jednak. Dzięki metodzie biofeedback można nie tylko bezpiecznie sterować wirtualnym samolotem czy kierować autem, ale też sterować własnym ciałem.

Co to jest EEG Biofeedback?

EEG-Biofeedback to profesjonalny trening mózgu

EEG-Biofeedback to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak aby mózg pracował wydajniej i szybciej.

Sygnał z jednego punktu na głowie pacjenta jest przetwarzany na zrozumiałą dla pacjenta formę graficzną (wykresu, animacji bądź gry wideo).

Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować. Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu i tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie.

Dla kogo trening EEG Biofeedback jest zalecany?

Dzięki szerokiemu spektrum oddziaływań metoda EEG Biofeedback znajduje zastosowanie przy:

- zaburzeniach uwagi, koncentracji,

- nadpobudliwości psychoruchowej,

- problemach szkolnych (dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia itp.),

- rozwojowych zaburzeniach mowy,

- stanach lękowych, tremie, obniżonej samoocenie

Metoda jest wskazana również osobom zdrowym w celu:

- poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się i przypominania materiału, również w zakresie języków obcych,

- przygotowania do uzyskania lepszych wyników sportowych (sukcesy skoczka narciarskiego A. Małysza były w dużej części zasługą terapii Biofeedback),

- przygotowania do uzyskania lepszych wyników przez uczniów,

- dla osób obciążonych stresem, dużą odpowiedzialnością, pracujących twórczo itp.

Jak to działa?

Trening przebiega w formie zabawy. Pacjent siedzi wygodnie w fotelu i obserwuje widoczne na monitorze wideogry, obrazujące przebieg jego fal mózgowych (czynność bioelektryczna mózgu przekazywana jest do komputera za pomocą elektrod umieszczonych na głowie pacjenta). Wykorzystuje się tutaj sprzężenie zwrotne między stanem psychicznym, a czynnością neurofizjologiczną mózgu. Osoba poddawana terapii, spełniając ustalone kryteria ćwiczeń gry – ma wpływ na własny obraz fal mózgowych. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, trenujący otrzymuje nagrodę w postaci wzrokowej (wideogra przebiega pomyślnie) i słuchowej (sygnały dźwiękowe). Przy wzroście aktywności niepożądanych pasm, sukces znika. Dzięki metodzie EEG Biofeedback osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgowych (wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe).

Przebieg treningu jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Podobnie jak aparat EKG rejestruje sygnał emitowany przez serce, tak samo aparat EEG Biofeedback rejestruje sygnał emitowany przez mózg, który jako znacznie słabszy niż sygnał EKG musi być wzmocniony przez głowicę EEG Biofeedback.

Cel działania Biofeedbacku

Celem treningu EEG Biofeedback jest poprawa funkcjonowania dziecka poprzez polepszenie czynności bioelektrycznej mózgu wraz z ukierunkowaniem i wzmocnieniem koncentracji uwagi oraz hamowaniem stanów nadmiernego pobudzenia. Poprawia się: koncentracja uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć, polepsza się nastrój, samoocena, sen, równocześnie pacjent uczy się relaksu. Treningi prowadzą zatem do poprawy pracy mózgu, co skutkuje ogólną poprawą funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Jak długo trwa terapia?

Czas trwania terapii ustala się indywidualnie. W przypadku głębokich dysfunkcji terapia jest długoterminowa (np. ADHD 40-60 sesji). Niekiedy jednak wystarczy – w przypadku drobniejszych trudności u dzieci zdrowych - ok. 10 - 20 spotkań, aby zauważyć poprawę.

Jakie są efekty treningu?

Trening Biofeedback wymaga systematyczności i cierpliwości, motywacji, woli oraz współpracy z prowadzącym. Osiągnięcie dobrych wyników przez osobę poddawaną terapii nie pojawia się od razu, lecz wymaga co najmniej kilkunastu treningów (od 10 do 60 spotkań). Aby treningi były skuteczne, odstęp między treningami nie powinien wynosić więcej niż 7 – 10 dni.

Badania wskazują, że 90% osób dostrzega korzystny wpływ treningu. Po treningu zauważane są znaczące zmiany w funkcjonowaniu dzieci (np. lepsza koncentracja w szkole, zwiększenie płynności czytania, większa sprawność pisania). Na ostateczny wynik terapii ma wpływ: indywidualna plastyczność i fizjologia mózgu oraz motywacja.

W naszej szkole zajęcia prowadzone są przez certyfikowanych trenerów EEG Biofeedback – Agnieszkę Maszczyk oraz  Agnieszkę Skibę