• PEDAGOG

• Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

• 26.04.2021 09:20

• 25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem,
          którego celem jest zwrócenie uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska oraz jego wpływu na zdrowie i życie.
        • Najczęściej hałas można opisać jako uciążliwy dźwięk o częstotliwości 65-70 decybeli [dB]. Hałas utrudnia sen, naukę, pracę, koncentrację a także wypoczynek. Może być czynnikiem uszkodzeń słuchu, zaburzeń sercowych, oddychania, bólów głowy czy bezsenności. Przez hałas jesteśmy zestresowani, nerwowi i przewrażliwieni. (Link do prezentacji na końcu tekstu)

Jak co roku, w ramach obchodów proponujemy Wam różnego rodzaju działania. Spróbujcie uczcić ten dzień poprzez:

1. Dzień/tydzień bez telewizora. Spróbuj przeprowadzić eksperyment - jak zmienia się życie człowieka, gdy nie ma telewizora, zachęć do wzięcia w nim udziału inne osoby (tak, by porównać wyniki i podzielić się wrażeniami oraz sprawdzić, czy nie jesteście uzależnieni od telewizora), spróbujcie wytrwać przez co najmniej tydzień w tym postanowieniu. Może będziecie prowadzić dziennik w którym szczerze odnotujecie Wasz stan psychiczny, emocjonalny i fizyczny w tygodniu bez telewizora? Po tym czasie podzielcie się odczuciami. Porozmawiajcie o problemie reklam, które chcą nas głośno i szybko przekonać do zakupu produktu oraz do problemu skutków hałasu telewizyjnego na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

2. Wycisz się, zorganizuj sobie i bliskim Dzień Dobrego Dźwięku. Posłuchajcie łagodnej muzyki relaksacynej, świadomie pilnujcie Waszej mowy, porozwieszajcie kartki z przypomnieniem „dziś dzień ciszy, relaksu” itp.

3. Przygotujcie plakaty - komiksy, ulotki na temat zagrożeń związanych z hałasem, wymyślcie hasła do kampanii promującej ciszę w szkole.

Dbajcie o swoje zdrowie!

Na wasze prace czekam pod adresem askiba@spstrachocin.pl

halas-prezentacja.ppt