• PEDAGOG

POTRZEBUJESZ POMOCY?

• Szkolny Klub Mediacji Rówieśniczych

• 20.10.2021 11:32
        • W naszej szkole utworzony zostanie Klub Mediacji. Celem zorganizowania Klubu Mediacji jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów i zmniejszenie zjawiska agresji oraz przemocy fizycznej i psychicznej wśród uczniów.
          SZKOLNY_KLUB_MEDIACJI_plakat.pdf

• Prezentacja_dla_Uczniow_Szkolny_Klub_Mediacji.pptx

Mediacje rówieśnicze to popularna metoda rozwiązywania konfliktów w szkole. Polega ona na rozwiązywaniu konfliktów z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora - ucznia, który pomoże poróżnionym stronom osiągnąć porozumienie, pomagając im prowadzić dialog i określić wspólne rozwiązania, korzystne dla obu stron.

Mediacja pozwala stronom na:

• przedstawienie faktów z własnej perspektywy
          • wyrażenie swoich uczuć
          • współdecydowanie w swojej sprawie
          • zamianę walki na konstruktywne działanie w kierunku rozwiązania problemu
          • zrozumienie wyrządzonej krzywdy, zadośćuczynienie, uzyskanie wybaczenia
          • naprawę i utrzymanie w przyszłości dobrych wzajemnych relacji pomiędzy uczestnikami sporu.

Procedura mediacji pomaga stronom zrozumieć tło i skutki konfliktu czy popełnionego czynu  oraz naprawić szkody moralne z udziałem bezstronnego mediatora.

Mediatorem rówieśniczym może zostać uczeń, który:

1. jest uczniem przynajmniej klasy piątej Szkoły Podstawowej
          2. uzyskał dobrą, bardzo dobrą lub wzorową ocenę z zachowania za ostatni semestr
          3. pozytywnie zaopiniowany przez wychowawcę klasy
          4. chce pełnić rolę Mediatora rówieśniczego
          5. potrafi być dyskretny
          6. cieszy się sympatią, zaufaniem i poważaniem uczniów i nauczycieli
          7. jest tolerancyjny, szanuje innych niezależnie od ich poglądów i wartości, jakie wyznają
          8. ukończył zorganizowane w szkole szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji
          9. jest w stanie poświęcić swój czas na działalność Klubu Mediacji
          10. przejawia predyspozycje osobowościowe – jest otwarty na problemy innych ludzi

Zadaniem mediatora rówieśniczego jest pomoc kolegom w takiej wzajemnej komunikacji, która pozwoli na bezpieczne wyrażanie trudnych uczuć, docieranie do potrzeb i wspólne szukanie  satysfakcjonujących rozwiązań.

Jakie konflikty szkolne mogą być rozwiązywane za pomocą mediacji rówieśniczej?

Mediacji rówieśniczej poddane mogą być konflikty i spory na płaszczyźnie:

• uczeń – uczeń
          • uczeń – grupa uczniów
          • grupa uczniów – grupa uczniów

O zamiarze przeprowadzenia mediacji oraz jej wynikach pedagog szkolny lub wychowawca klasy informuje (ustnie lub pisemnie) rodzica/prawnego opiekuna ucznia/uczniów- uczestników mediacji.

Mediacja odbywa się z zachowaniem następujących zasad:

•  Dobrowolności – nikt nie może zmusić stronę/strony do mediacji, jest to decyzja samego ucznia czy chce do niej przystąpić.
          •  Akceptowalności – uczeń sam może wybrać osobę (spośród przeszkolonych mediatorów rówieśniczych), która będzie prowadziła spotkanie mediacyjne.
          •  Neutralności – mediator – zgodnie z zasadami mediacji. nie ocenia, nie podaje gotowych rozwiązań – pomaga jedynie rozwiązać problem
          • Poufności – wszystko co dzieje się w trakcie spotkania mediacyjnego zostaje miedzy jego uczestnikami, a jedynie wynik mediacji może być informacją jawną.
          • Bezstronności – każda z osób biorących udział w spotkaniu jest traktowana w taki sam sposób, na równi.

Można je przeprowadzić, gdy:

• konflikt dotyczy tylko uczniów,
          • uczestnikami mediacji są uczniowie,
          • konflikt, który wydarzył się niedawno i można znaleźć jego rzeczywiste przyczyny.

PROCEDURA MEDIACYJNA:

Na podstawie złożonego wniosku koordynator wyznacza mediatora szkolnego - ucznia.

• Mediator szkolny dokonuje czynności wstępnych – zbiera podpisy od stron i wyznacza termin oraz miejsce pierwszego spotkania.

Przebieg mediacji:

• Rozpoczęcie mediacji, budowanie atmosfery zaufania i współpracy.
          • Umożliwienie wypowiedzi każdej ze stron pozostając neutralnym w roli mediatora.
          • Zdefiniowanie problemu.
          • Zachęcanie stron do szukania rozwiązań i ocena realność ich zastosowania.
          • Doprowadzenie do decyzji końcowych.
          • Osiągnięcie porozumienia i podpisanie ugody lub zakończenie mediacji bez porozumienia stron i sporządzenie notatki.

DOKUMENTACJA Z MEDIACJI:

• Z przebiegu mediacji mediator szkolny sporządza protokół, w którym zamieszcza następujące informacje:
          • Czas i miejsce mediacji;
          • Imiona i nazwiska oraz klasę uczestników sporu;
          • Imię i nazwisko mediatora.
          • Wynik mediacji.

Jeśli strony zawarły ugodę przed mediatorem zamieszcza się ją w protokole na piśmie.

Ugodę podpisuje mediator oraz strony uczestniczące w mediacji.

Wszystkich zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszam i zachęcam do zaangażowania się w działalność Szkolnego Klubu Mediacji.

Koordynator Szkolnego Klubu Mediacji - Agnieszka Skiba