• FIO

• "Most ku przyszłości"

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) to rządowy Program dotacyjny dla organizacji pozarządowych, w ramach którego dofinansowywane są projekty wpisujące się w cel jakim jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne.

Stowarzyszenie „Grzędzice Jutra” podpisało umowę z Dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację projektu pn.”Most ku przyszłości”.

Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży z Gminy Stargard. Partnerem projektu jest Gmina Stargard oraz grupa wolontariuszy w tym dyrektorzy szkół, nauczyciele, sołtysi, gdyż celem projektu jest zwiększenie zaangażowania i i aktywizacja różnych partnerów współpracujących z najmłodszymi mieszkańcami z obszaru gminy. Projekt będzie realizowany do czerwca 2019 roku.

Jednym z punktów projektu jest organizacja po raz pierwszy na terenie Gminy Stargard bezpłatnych półkolonii w dniach od 06 sierpnia do 20 sierpnia 2018 r w sześciu gminnych miejscowościach. Celem półkolonii jest: integracja, nawiązanie przyjaźni, pokazywanie ciekawych form spędzania wolnego czasu, wspólne gry i zabawy, wyjazdy, promowanie zdrowego stylu życia, zdrowego żywienia, rozwijanie własnych zainteresowań. W programie półkolonii między innymi będą zajęcia rekreacyjno- sportowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia plastyczne, zajęcia czytelnicze, praca w grupach, wycieczka nad morze. Wychowawcami półkolonii są czynni zawodowo nauczyciele, przewidziano ciepły posiłek dla uczestników.

Zadania Projektu :

-udział beneficjentów w zajęciach modelarskich, teatralnych, plastycznych, dziennikarskich, socjoterapia, plenerze malarskim

-podniesienie  wartości własnej dziecka

-poprawa relacji dziecko-rodzic

-lepsze zaspokojenie potrzeb życiowych dziecka

-dostęp do pożądanych dóbr

-poprawa stanu emocjonalnego dziecka w środowisku  rodzinnym i społecznym

-nabycie umiejętności prawidłowego  funkcjonowania w grupie

-wykorzystywanie w codziennym życiu  poznanych ćwiczeń  terapeutycznych

-funkcjonowanie w grupie rówieśniczej

-kształtowanie właściwych postaw społecznych

-pokonywanie osobistych problemów

-stworzenie klimatu bezpieczeństwa  i zaufania

-rozbudzenie umiejętności twórczego myślenia

-pomoc w sytuacjach traumatycznych

-wszczepianie zasad dobrego wychowania

-poprawa  funkcjonowania psychicznego dzieci i młodzieży

-rozwój wolontariatu

-zwiększenie dostępności do sektora usług społecznych (zajęcia)

-zwrócenie większej uwagi rodziców na sprawy własnych  dzieci i pomoc w rozumieniu przyczyn zachowań ich dzieci

-nabycie przez dzieci nowych umiejętności dzięki zajęciom plastycznym, dziennikarskim, modelarskich, teatralnym

-dostęp do materiałów  potrzebnych  do zajęć.

W ramach projektu zorganizowano warsztaty ekologiczne - nasadzenie drzew i krzeków przyjaznym ptakom, warsztaty teatralne pod nazwą "Droga do wolności", warsztaty historyczne, warsztaty rękodzielnicze "Mandala na drewienie malowana" oraz warsztaty kulinarne

WARSZTATY EKOLOGICZNE  - 2020 r.

WARSZTATY TEATRALNE, HISTORYCZNE - 2020 r.

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE - 2020 r.

W nagrodę za całoroczną działalność na rzecz społeczności lokalnej wolontariusze pojechali na wycieczkę do Ostrowca.

Od września 2022 roku podjęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Aktywnych Mieszkańców  Barzkowic SAMBA” z siedzibą w Barzkowicach, które otrzymało dofinansowanie na realizację projektu „Nasz Most ku przyszłości” dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Beneficjentami projektu są dzieci z Gminy Marianowo i  Stargard.
          Projekt jest dwuletni. W roku 2022 zorganizowano wyjazd edukacyjny do Bydgoszczy. W programie wyjazdu były zajęcia z zakresu świadczenia usług wolontariackich, zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem, wizyty w muzeach, udział w warsztatach- rekonstrukcjach historycznych.

Ponad to uczniowie SP uczestniczyli w zajęciach sportowych, w warsztatach teatralnych, warsztatach związanych z nasadzeniami roślin i pogadanką, jakie rośliny są przyjazne dla owadów zapylających.

MAŁY SPORTOWIEC - 2022 r.

WARSZTATY TEATRALNE - LISTOPAD 2022 r.

NASADZENIA ROŚLIN - 2022 r.

WYJAZD DO BYDGOSZCZY - 2022 r.

WARSZTATY "MALY CHEMIK" - X/XI 2023 r.

WARSZTATY MAŁY EINSTEIN X/XI 2023

WARSZTATY Z KODOWANIA - X/XI 2023