• Szkoła Niepodległej

• W roku 2018 włączamy się do wspólnego świętowania 100-lecia Polski Niepodległej, dlatego też będziemy podejmowali działania kulturalne, edukacyjne i wychowawcze, aby pogłębić swoją wiedzę o naszych dziejach i wzmocnić postawy patriotyczne.

Dołącz do nas!

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2018 Rokiem dla Niepodległej. Z tej okazji Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej wspólnie z MEN ogłosił ogólnopolski konkurs dla szkół „Szkoła Niepodległej”. Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować szkołę na dedykowanej platformie oraz wykonać wymaganą liczbę zadań, angażując w nie uczniów, nauczycieli oraz lokalną społeczność.

Zadania konkursowe

Szkoły wybierają zadania w każdej z pięciu ścieżek edukacyjnych:

• Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – zaangażuj uczniów w różnorodne formy obchodzenia świąt państwowych.
          • Szlak Żołnierzy Niepodległości – ocal pamięć o ludziach, którzy przelali krew za Rzeczpospolitą.
          • Szlak Współtwórców Niepodległości – wydobądź na światło dzienne historie bohaterów drugiego planu – nauczycieli, ludzi kultury i społeczników.
          • Szlak Pierwszych Dni Wolności – odtwórz wspomnienia o tym, jak wyglądało życie w odzyskanej po 123 latach Rzeczypospolitej.
          • Szlak Dróg do Niepodległości – pokaż, jak wiele znaczeń może mieć słowo „Niepodległość”.

Szkoły biorące udział w konkursie mogą korzystać z puli przygotowanych zadań lub wykazać się własną inwencją. Modyfikacja lub zmiana zadań wymaga jednak akceptacji organizatora konkursu. Reprezentanci dziesięciu najlepszych szkół zostaną zaproszeni na ogólnopolską galę, podczas której zostanie przyznane im miano „Szkoły Niepodległej”.

Czas trwania konkursu: 1 września 2017 – 31 grudnia 2018 r.

Wyniki konkursu

8. lutego br., w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie, odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów Miana„ Szkoły Niepodległej”. Organizatorem inicjatywy był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Honorowy Patronat nad przedsięwzięć objęła Minister Edukacji Narodowej pani Anna Zalewska.

Szkoły, które zgłosiły się do programu, zrealizowały siedem zadań i w wyznaczonym terminie przesłały sprawozdania będące potwierdzeniem „wędrówki” po „Miano Szkoły Niepodległej” – wędrówki wyznaczonej szlakami: Trzech Świąt Rzeczypospolitej, Współtwórców Niepodległości, Żołnierzy Niepodległości, Dróg do Niepodległości i Pierwszych Dni Wolności. Do programu zgłosiło się 400 szkół i przedszkoli z całej Polski, ale tylko 215 udało się przejść symboliczny szlak i osiągnąć cel.

Podczas gali uhonorowano także naszą szkołę, która konsekwentnie realizowała zadania, podjęła trud wędrówki i nie poddała się w połowie drogi.

Certyfikat „Szkoły Niepodległej” odebrała Pani Elżbieta Semczak-Kaczmarek, dyrektor szkoły.