Szkoła Wartości Szkoła Dialogu

• Szkoła Wartości Szkoła Dialogu!

•                                           SZKOŁA WARTOŚCI SZKOŁA DIALOGU!

Pandemia, której doświadczyliśmy spowodowała, że kontakty społeczne z innymi ludźmi zostały ograniczone do minimum. Często, na skutek nauki zdalnej, kwarantanny, drobnej infekcji, czy strachu przed zachorowaniem pozostawaliśmy w domach. Narastający lęk i niepokój spowodowały, ze dotychczas wypracowane wzorce zachowań ulegały zatarciu. Nasze życie i kontakty społeczne ograniczyły się do świata wirtualnego – komunikatorów społecznościowych, czy grup na Facebooku. Dzisiaj zbieramy pokłosie pandemii i żyjemy w rzeczywistości, w której na nowo uczymy się słuchać siebie wzajemnie, współpracować i współdziałać.

Jak powiedział Mark Richardson: „Spokój ducha tworzy właściwe wartości, właściwe wartości prowadzą do właściwych myśli. Właściwe myśli prowadzą do właściwych działań ”.

Podążając za słowami Marka Richardsona zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami, nauczycieli i pracowników do udziału w pilotażowym programie pt. SZKOŁA WARTOŚCI SZKOŁA DIALOGU, którego nadrzędnym celem jest AKCEPTACJA ŚWIATA WARTOŚCI.

Udział w programie to „świadoma wędrówka po świecie wartości” w którym promowane są hasła: SZACUNEK, ŻYCZLIWOŚĆ, DIALOG.  Realizacja programu pozwoli uczestnikom rozwinąć umiejętność kształtowania własnej hierarchii wartości oraz wartościowania (rzeczy, zjawisk...), wdroży ich do podejmowania właściwych decyzji, rozwinie umiejętności rozwiązywania problemów i radzenia sobie w sytuacjach trudnych.  Nauczy budowania relacji społecznych w sposób społecznie akceptowalny,  wyrażania empatii oraz zachęci do dbania o własny rozwój.  W perspektywie sprawi, że młody człowiek na nowo otworzy się na innych ludzi i stanie się najpierw znaczącą cząstką społeczności klasowej a w  następnie społeczności szkolnej.

Pedagog specjalny Agnieszka Maszczyk​​​​​​​