Szkoła Wartości Szkoła Dialogu

• Mediacje rówieśnicze

• Mediacje rówieśnicze to dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązania konfliktu między uczniami, w obecności dwóch bezstronnych i neutralnych mediatorów - uczniów, przygotowanych do prowadzenia mediacji rówieśniczej. Konflikty te dotyczą spraw związanych z relacjami między uczniami. Zadaniem mediatora rówieśniczego jest pomoc kolegom w takiej wzajemnej komunikacji, która pozwoli na bezpieczne wyrażanie trudnych uczuć, docieranie do potrzeb i wspólne szukanie satysfakcjonujących rozwiązań.

Miło nam poinformować, że dnia 26 kwietnia oficjalnie rozpoczął swoją działalność KLUB MEDIACJI RÓWIESNICZYCH. Koordynatorem Klubu jest pedagog szkolny Agnieszka Skiba. Mediatorami w Szkole Podstawowej w Strachocinie zostały:

1. Pola Michalska kl. 6
          2. Kaja Pabjańczyk kl. 6
          3. Julia Chirko kl. 7
          4. Emilia Kostecka kl. 7
          5. Oliwia Wardach kl. 7
          6. Wiktoria Woźniak kl. 7
          7. Alicja Wojciechowska kl. 7

W okresie od stycznia do kwietnia 2023 r. mediatorki uczestniczyły w szkoleniu specjalistycznym w ilości 20 godzin. Zakres tematyczny szkolenia obejmował:

1. Wiedzę o konflikcie i sposobach jego rozwiązywania.

2. Kształcił umiejętności aktywnego słuchania.

3. Wiedzę o sposobach komunikowania się z innymi ludźmi.

4. Wiedzę o procedurze mediacji.

W Szkole Podstawowej w Strachocinie powstał Szkolny Klub Mediacji Rówieśniczych, którego tworzenie przebiegało zgodnie ze standardami mediacji rówieśniczej rekomendowanymi przez Rzecznika Praw Dziecka. Przed wyborem kandydatów na mediatorów rówieśniczych przeprowadzone zostały spotkania informacyjne dotyczące wiedzy o konfliktach interpersonalnych, sposobach ich rozwiązywania, w tym mediacji rówieśniczej. Wyłonieni zostali kandydaci na mediatorów rówieśniczych, którzy spełnili warunki Regulaminu Mediacji Rówieśniczych. Uczniowie ci wzięli udział w szeregu szkoleń i warsztatów prowadzonych przez szkolnego koordynatora Panią Agnieszkę Skibę oraz warsztaty z mediatorem i terapeutą Panem Markiem Pietrasikiem z Fundacji Porozumienia Społecznego i Integracji Impuls w Szczecinie.

Celem zorganizowania Szkolnego Klubu Mediatora jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów oraz zmniejszeniem zjawiska agresji oraz przemocy fizycznej i psychicznej wśród uczniów. Bardzo ważnym zadaniem mediacji jest zdobycie wiedzy z zakresu sprawiedliwości naprawczej oraz nabycie umiejętności rozwiązywania sporów we wczesnym stadium konfliktu.

Wszystkim Naszym mediatorkom gorąco gratulujemy i życzymy sukcesów w rozwiązywaniu konfliktów rówieśniczych.

pedagog szkolny Agnieszka Skiba