Szkoła Wartości Szkoła Dialogu

• Październik 2023

• „ We współczesnym świecie, pełnym sprzeczności, odmiennych światopoglądów i rozmaitych idei, wartości i ich hierarchia ciągle ulegają zmianom, a niekiedy kompletnemu pomieszaniu z antywartościami. Na straży wartości od wieków stoi TRADYCJA I RODZINA, w której człowiek winien być wychowywany ku wartościom. W znaczącej mierze powinna je wspierać szkoła.”

J. Gajda, Wartości w życiu człowieka, Lublin 1997, s. 254.

SZTUKA POMAGANIA (oddziały przedszkolne, edukacja wczesnoszkolna)

Pracując z dziećmi często doświadczam przykładów nadmiernego pomagania oraz decydowania za dziecko przez rodziców/opiekunów. Doświadczałam sytuacji planowania przyjaźni, rozstrzygania za dziecko najdrobniejszych konfliktów, decydowania, co i ile powinno zjeść, kompletowania za dziecko ubrań (żeby było modnie, do koloru), organizowanie dziecku aktywności odpowiadającej rodzicowi (koniecznie tylko tej kształtującej), odrabianie za dziecko lekcji, przygotowywanie prac plastycznych ( muszą być przecież ładne, musi dostać za nią 6), pakowania plecaka, przygotowywania śniadania ( nastolatki).

Czy to jest POMAGANIE

a może

POZBAWIANIE dziecka możliwości prawidłowego rozwoju ?

Zanim „pomogę” dziecku to (INSTRUKCJA - Pomagam innym):

KROK 1. Zastanowię się, czy może potrzebować i chcieć  mojej pomocy.

KROK 2. Zapytam się, czy potrzebuje pomocy i czy chce, żebym jej pomógł/ła.

KROK 3. POMAGAM jeżeli chce pomocy.

Drodzy Rodzice

teraz WY wspólnie z dziećmi wykonajcie opisane poniżej zadania. UWAGA wykonując zadania trzymajcie się instrukcji  Pomagam innym.

ZADANIE 1

wspólnie z dzieckiem przygotujcie na kolację po 3 kanapki ( każdy robi kanapkę według własnej koncepcji).

ZADANIE 2

Dot. DZIECI OD 6 ROKU ŻYCIA Waszym zadaniem jest wspólne przygotowanie mizerii na sobotni/niedzielny obiad. Każdy obiera po 3 małe ogórki (lub po 1 dużym), kroi swoje ogórki w plasterki. Dziecko wszystko miesza oraz przyprawia.  Wspólnie zjadacie mizerie z apetytem. Do obierania można użyć obieraczki.

Dot.  DZIECI MŁODSZYCH Waszym zadaniem również jest wspólne przygotowanie mizerii z tą jednak różnicą, że dzieci myją wszystkie ogórki, dorośli obierają i kroją, pokrojone ogórki dzieci mieszają oraz układają sztućce na stole.