Aktualności
Kierownik Ośrodka Administracyjnego Szkół Gminy Stargard ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze
Dzień Pszczoły w naszej szkole
Światowy Dzień Pszczół!
Corocznie 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach pszczelarskich, ktore poprowadzili państwo Magdalena i Andrzej Ułanowiczowie. Podczas warsztatów uczestnicy zajęć dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o tych małych, ale jakże niezwykle ważnych dla naszego ekosystemu owadach. Zobaczyli także, jak wygląda życie w ulu, jakie zadanie mają poszczególne pszczoły oraz jak wygląda praca pszczelarza na co dzień. Dzięki interesującym warsztatom mogliśmy z bliska poznać fascynujący świat pszczół ! Dziękujemy !
3
Wielki sukces!
20 maja uczniowie klasy II Aleksandra Szwalec i Krzysztof Konowalczyk wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie pn. "JESTEM BEZPIECZNY". Konkurs był bardzo trudny. Uczniowie zajęli II miejsce na 7 szkół podstawowych. Brawo dla naszych wychowanków !
Sportowa rywalizacja!
W sobotę 17 maja uczniowie naszej szkoły wraz z panią Katarzyną Żyłą i panią Justyną Jaczyńską pojechali na mecz piłki nożnej do Stargardu. Jedną z drużyn, która zmagała się na boisku była UKS SMYK Stargard, w reprezentacji której gra nasz uczeń klasy VII Antoni Mierzwa. Mimo zimna, deszczu i wiatru ciekawie było popatrzeć na strzelane gole. Wyjazd uważamy za udany. Planujemy następny, ale to będzie niespodzianka.
1
Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele
Z radością informuję, że w tym roku również otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3 na zakup nowości wydawniczych zarówno dla oddziału przedszkolnego, jak i do biblioteki szkolnej.
Zwracam się zatem z prośbą o przekazywanie propozycji konkretnych tytułów czy serii książek, które według Państwa warto zakupić do naszej biblioteki. Wszelkie propozycje proszę przekazywać do końca maja 2025 r.
bezpośrednio do bibliotekarza w godzinach jego pracy lub za pośrednictwem Librusa.
Zachęcam również do zapoznania się z ofertą naszej biblioteki za pośrednictwem Modułu e-Biblioteka, dostępnego na stronie Librus. Znajdują się tam wszystkie książki dostępne w naszej szkolnej bibliotece.@NPRCz2.0
@MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego
@MinisterstwoEdukacjiNarodowejElżbieta Semczak-Kaczmarek
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strachocinie
Warsztaty na Uniwersytecie Szczecińskim!
W czwartek 8 maja uczniowie klasy 6 i 7 uczestniczyli w warsztatach na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Krótki wykład przybliżył im temat bioróżnorodności i jej ochrony oraz roślinnych kultur in vitro. Po nim przyszedł czas na zajęcia praktyczne, młodzi naukowcy samodzielnie wykonali pożywkę i założyli własne kultury in vitro z nasion ogórka. Wiele pozytywnych emocji wzbudził konkurs w rozpoznawaniu gatunków roślin po nasionach oraz pokaz z ciekłym azotem. Uczniowie zwiedzili również laboratoria, m.in: enzymologii i biologii molekularnej, kultur in vitro i mikroorganizmów, a także fitotron, czyli różowy pokój. Strachouczniakom bardzo podobała się przygoda na uniwersytecie, na ten jeden dzień mogli poczuć się jak prawdziwi studenci.
Serdecznie dziękujemy dr Paulinie Król i dr Piotrowi Karczyńskiemu za wspaniałą, praktyczną lekcję biologii.
8
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych!
Ważne informacje poniżej!
1
„Bioróżnorodność w szkolnym ogrodzie”
Uczniowie klas starszych, w ramach konkursu „Dzikie Zakątki” organizowanego przez Fundację WWF Polska, łączącego biologię z plastyką, postanowili przekształcić część szkolnego podwórka w prawdziwy Dziki Zakątek, w STYLU ANGIELSKIM - ROMANTYCZNYM, czyli mała ingerencja człowieka - ogrodnika w świat przyrody.
W części zadrzewionej z placem zabaw, uczniowie zaplanowali uporządkowanie terenu i nasadzenia krzewów przyjaznych zapylaczom i ptakom, obok obecnych już ligustrów i berberysu, mają pojawić się: trzmielina oskrzydlona, śnieguliczka biała, głóg i rokitnik. Na terenie nasłonecznionej murawy siódmoklasiści chcą stworzyć łąkę kwietną bogatą w różnokolorowe, pachnące kwiaty: złocień zwyczajny, komonica zwyczajna, koniczyna różowa, firletka poszarpana, jaskier ostry, krwawnik pospolity, chaber łąkowy, złocień polny, mak polny, maruna, rumian polny itp. Teren przy samym ogrodzeniu ma być wzbogacony o kilka krzewów żarnowca miotlastego. Aby zakryć nieestetyczny kontener mają pojawić się sztuczne ruiny lub pergola z wiciokrzewem i tajemniczymi drzwiami oraz zioła: tymianek, szałwia, melisa w donicach ze starych
pni drzew.
W naszym zakątku pojawią się też domki dla owadów zapylających i poidełka dla zwierząt. Na pewno powstanie enklawa natury, miejsce pełne bioróżnorodności, bogate w gatunki drzew, krzewów, roślin zielnych, bezkręgowców, ptaków i małych ssaków. Uczniowie będą mogli tu uczyć się w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, rozpoznawać m.in. gatunki roślin i zwierząt, prowadzić obserwacje przyrodnicze, brać udział w plenerach malarskich, ale też odpoczywać w harmonii z naturą na hamakach lub kocach w strefie relaksu.
Otrzymali tytuł FINALISTY!
Z dumą informujemy, że uczniowie naszej szkoły osiągnęli wspaniałe wyniki w najbardziej prestiżowych konkursach kuratoryjnych w roku szkolnym 2024/2025! Gratulacje i podziękowania dla naszych finalisów za chęć do nauki oraz godne reprezentowanie szkoły.
TYTUŁ FINALISTY zdobyli :
Tomasz Trypuć - matematyka
Gabriel Słowiński - matematyka
Igor Radoszewski - język angielski
Dziękujemy również rodzicom za wsparcie i motywujące słowa, które pomagały uczniom w trudnych chwilach, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursów i wsparcie w drodze do sukcesu ! Jesteśmy dumni z naszych finalistów!
Święto Konstytucji 3 Maja!
30 kwietnia podczas uroczystego apelu rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Świąt majowych uczciła cała społeczność szkolna. Podczas akademii uczniowie przybliżyli społeczności szkolnej znaczenie Konstytucji, potrzebę jej powstania oraz twórców najważniejszego dokumentu w państwie.
Budujmy na przeszłości
I uczmy się od przodków,
By przyszłość tworzyć mądrą,
W Europy samym środku....
Akcja "Żonkile"!
Jak co roku, podobnie i w tym roku nasza szkoła wzięła udział w akcji "Żonkile" organizowanej przez Muzeum POLIN w Warszawie. W ramach akcji przeprowadzone zostały w klasie II zajęcia pod hałem "Odwaga bycia sobą". Scenariusz zajęć był oparty na opowiadaniu Rafała Witka "Czelendż"- internetowe wyzwanie. Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się nad tym, jaką rolę odgrywa odwaga w ich życiu, uczyły się rozmawiać na sporne tematy oraz otrzymały wzmocnienia do podejmowania odważnych działań. W klasie IV i V natomiast uczniowie włączając się w akcję "Żonkile" wykonali zgodnie z instrukcją szablon żonkila - symbol pamięci o walczących w getcie warszawskim.
Używki i dopalacze!
29 kwietnia klasa VIII uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem Szkoły "Medica" oraz ratownikiem medycznym. Spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Tyle pokus dookoła. Używki i dopalacze" i miało na celu pokazać uczniom negatywne skutki zażywania dopalaczy.
Wspólne eksperymentowanie!
Uczniowie klasy 4 zaprosili trzecioklasistów na spotkanie z eksperymentem przyrodniczym. Wyzwanie podjęła również klasa 7, która zaprosiła kolegów z klasy 5. Uczniowie razem badali wiele substancji: wodę, powietrze, cukier, ocet. Praktycznie poznali takie pojęcia jak: oddziaływania międzycząsteczkowe, napięcie powierzchniowe, ciśnienie atmosferyczne i hydrostatyczne czy gęstość. Starsi uczniowie wdrażali w eksperyment przyrodniczy swoich młodszych kolegów. Były to naprawdę ekscytujące zajęcia. Wspólne eksperymentowanie dało sporą dawkę wiedzy oraz radości wszystkim uczestnikom warsztatów.
3
Święto Wojsk Inżynieryjnych!
25 kwietnia na zaproszenie Dowódcy Jednostki Wojskowej 5889 w Stargardzie uczniowie z klas IV-VI uczestniczyli w obchodach Święta 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów oraz Święta Wojsk Inżynieryjnych. Była defilada wojskowa, pokaz sprzętu wojskowego oraz nie zabrakło oczywiście waty cukrowej i przepysznej grochówki. Dziękujemy za zaproszenie!
4
Poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami!
W środę 23 kwietnia klasy 3 i 4 wzięły udział w zajęciach edukacyjnych "Zupełnie Inna Lekcja Przyrody" w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM w Grodnie k. Międzyzdrojów, leżącym w samym sercu Wolińskiego Parku Narodowego. Podczas zajęć łączących badania terenowe z doświadczeniami i obserwacjami laboratoryjnymi, uczniowie wcielili się w odkrywców i badaczy poznających otaczającą ich przyrodę. Zadania przygotowane przez ekspertów nauk biologicznych bardzo podobały się Strachouczniakom. Warsztaty podsumowaliśmy aktywnie spędzając czas na bałtyckiej plaży. Pogoda i humor dopisały.
6
Wesołego Alleluja
Spotkanie świąteczne!
16 kwietnia w naszej szkole z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych odbył się uroczysty apel. Podczas niego Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim uczniom oraz pracownikom szkoły, życząc im zdrowia, spokoju oraz wzajemnej życzliwości przy świątecznym stole.
Laureaci konkursu "Orzeł Języka Angielskiego"!
Z dumą prezentujemy naszych laureatów Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Języka Angielskiego": Natalia Keller, Łukasz Maruszczak, Tomasz Trypuć, Igor Radoszewski oraz Gabriel Kozdraś. Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Laureaci "Orła Matematycznego"!
W Ogólnopolskim Konkursie ,,Orzeł Matematyczny" 12 uczniów zdobyło tytuł laureata. Oto oni: Maksymilian Daszkiewicz, Hanna Trembecka, Igor Radoszewski, Tomasz Trypuć, Gabriel Słowiński, Dawid Olszewski, Zofia Słowińska, Mateusz Olszewski, Jan Trembecki, Julia Cokan, Martyna Radoszewska oraz Kaya Myszka-Kowalczyk. Gratulujemy!
Archiwum Aktualności